Program Laboratoria Przyszłości to inicjatywa skierowana do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jest głównym celem jest budowanie kreatywnych i technicznych kompetencji wśród uczniów w obszarze STEAM (STREAM). W ramach Programu szkoły mogą uzyskać wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.
UWAGA!
„Laboratoria Przyszłości” – największe wsparcie w historii dla wszystkich szkół podstawowych w Polsce!
Miliard zł dla szkół!
Do 1 września 2022 każda szkoła musi być wyposażona w sprzęt opisany w katalogu podstawowym wydanym przez MEiN.
Ten program pozwala szkołom na sfinansowanie produktów wykazanych w katalogu podstawowym, ale także dodatkowych wybranych przez szkołę. Jest to wyjątkowa okazja na doposażenie swojej placówki w innowacyjne pomoce dydaktyczne.
- Drukarki 3D z akcesoriami (w tym aplikacjami, slicerami, ploterami etc.)
- Mikrokontrolery z sensorami, wzmacniaczami, płytkami prototypowymi i innymi akcesoriami
- Sprzęt do nagrań dla nauki prezentacji swoich osiągnięć (kamery, greenscreeny, mikrofony etc.)
- Stacje lutownicze (do mikrokontrolerów).
WYPOSAŻENIE DODATKOWE:
Szkoła może zamówić je jeśli posiada już wyposażenie podstawowe lub zamówi je w ramach Programu Laboratoria Przyszłości. W tej kategorii znajdują się pozostałe pozycje z katalogu.
W ramach Laboratoriów Przyszłości, jako wyposażenie dodatkowe szkoły otrzymają wsparcie finansowe na zakup:
W ramach projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki Laboratoria Przyszłości szkoły otrzymają dofinansowanie na podstawie ilości uczniów uczęszczających do placówki. Szkoły edukujące do 100 uczniów otrzymają grant w wysokości 30 tys. złotych, szkoły liczące od 101 do 200 – 60 tys. złotych, placówki gromadzące od 201 do 234 uczniów 79 tys. złotych a placówki kształcące powyżej 235 uczniów wsparcie finansowe w wysokości 300 zł no jednego ucznia. Ze wskazanego wyżej budżetu szkoły przystępujące do programu muszą sfinansować zakup sprzętu znajdującego się w katalogu wyposażenia podstawowego, które jest obligatoryjne, jeśli placówka go nie posiada. Za pozostałe fundusze szkoła może dokupić sprzęty znajdujące się w katalogu wyposażenia dodatkowego: wyposażenie stanowisk, narzędzia, robotykę, AGD, materiały eksploatacyjne, audio-wideo, pomoce projektowe i wyposażenie BHP. Co ważne uczestnictwo szkoły w programie nie wymaga wkładu własnego ani deklaracji na etapie składania wniosku, jaki sprzęt zakupi w ramach dofinansowania. Założeniem ministerstwa jest, aby każda szkoła podstawowa do 1 września 2022 roku była zaopatrzona w wyposażenie podstawowe wskazane w katalogu, czyli: drukarki 3D, mikrokontrolery z czujnikami, lutownice lub stacje lutujące oraz wyposażenie auto-wideo. Jeśli szkoła nie przystąpi do programu, będzie musiała sfinansować zakup wyposażenia z własnych środków. Nie wiesz jak wybrać wyposażenie w ramach programu? Skontaktuj się z nami, dzwoniąc na infolinię 42 233 78 78 lub mailowo na adres: laboratoriaprzyszlosci@mojebambino.pl.